Vyberte stránku

Dnes jsem dostala dárek – knížku „Kdo bude plakat, až tady nebudeš?  Sto životních lekcí od Mnicha, který prodal své ferrari“. Jak si v ní tak listuju, upoutal mě název název jedné kapitoly: „Každý den se počítá“.

„Bože, jaká je to pravda!“ Většina z nás žije v přesvědčení, že ty běžné průměrné a šedivé dny jsou jenom nějaká výplň času než nás potká něco báječného. To, na co pořád čekáme. Jenže pak můžeme celý život čekat na něco, co vůbec nepřijde.

Strávíme život čekáním a ani si nevšimneme, že už prošel kolem nás. Ani jeden den se nám už nevrátí. Je pryč. A my jsme ho buď prožili vědomě a smysluplně, nebo ne.

Není lepší každý den najít něco, čím nás právě dnešek může obohatit, než ho nechat jen uplynout, protože my přece čekáme na ty velké věci a zážitky?

Každý den se počítá!

A co když máme právě den pod psa? Zrovna včera jsem měla takový den. Od rána příšerná migréna, hlava jako ve svěráku, nepomáhaly prášky, mastičky ani masáže. Jsou dny, kdy chceme JEN PŘEŽÍT a jediná pomoc je ticho, samota a spánek. Kdo to zná, chápe. Co s takovým „promarněným“ dnem? Taky se počítá? Vždyť mi nic nepřinesl, jenom utrpení…

Můžu se na to ale podívat i jinak. Včerejšek mě přinutil zůstat v klidu, o samotě a odpočívat. A po tom zoufale volalo moje tělo. Vzkazuje mi, co potřebuje a když neslyším, přitvrdí. Jestliže člověk přemýšlí nad tím, co se mu děje a pochopí, má smysl i prožitá bolest. Dnešek je úplně jiný. Ráno otvírám oči – je to pryč. Uf, ta úleva!!! Je mi, jako bych se znovu narodila, a vím, že dnešek bude skvělý. A taky byl 🙂

Každý den se počítá!

Dny nám ubíhají jeden za druhým a než je stačíme skutečně prožít, ztrácejí se v mlze. Každý přišel, odešel, a každý nám něco přinesl. Je jen na nás, jestli to pochopíme a dokážeme si to vzít, nebo necháme většinu dnů uplynout bez povšimnutí, až se rozpliznou v neurčitou vzpomínku na neurčité události.

Dobrý způsob, jak nenechat upláchnout jediný den, je psát si Deník vděčnosti. Psaní samo o sobě má úžasnou moc. Pomůže nám utřídit si myšlenky a navíc, a to je známá věc, „co je psáno, to je dáno“. Co je psáno, to platí…

Nemusíte hned psát romány (ale můžete, jestli chcete 🙂 ) Zkuste si vždycky večer před spaním zapsat 3 pozitivní věci, které Vás ten den potkaly. Jenom říct si je nestačí, věřte mi. Zapište si je. Dejte si k posteli sešit nebo diář a každý večer si do něj něco dobrého z toho dne zapište. Může to být cokoliv. Něco se Vám podařilo, potkali jste přítele, svítilo sluníčko, něco nového jste vytvořili, někdo se na Vás na ulici usmál, nebo jste třeba měli výborný oběd. Může toho být i víc, ale nikdy míň než 3 věci. Já mám na nočním stolku diář, kam si každý večer píšu „Moje 3 plus“. Jsou dny, kdy mě napadá spousta věcí, ale jsou taky dny, kdy opravdu lovím v paměti, co bych tam tak mohla napsat. A věřte, že nakonec se vždycky něco najde.

Deník vděčnosti

Co se stane, když si povedete takový deník? Po nějakém čase pocítíte změnu ve vnímání toho, co se Vám v životě děje. Začnete si víc uvědomovat to dobré, co Vás potkává. Tím, že každý večer z paměti dolujete právě ty hezké okamžiky dne, ty horší ustupují a Vy usínáte s příjemnými myšlenkami na všechno dobré, co Vás potkalo. Vlastně jste právě sami sobě ukázali, jaký jste měli skvělý den. A když ne skvělý, tak aspoň nebyl tak hrozný, jak se jevil na první pohled, protože jste na něm našli přece jen něco dobrého. Tako metoda výborně pomáhá, pokud máte splíny nebo pocit, že se Vám nic nedaří a nevidíte ve svém životě nic pozitivního.

Vděčnost je jako anténa, pomocí níž vysíláme do světa jen to dobré a ona nám to znásobí.

O tom, jak funguje v životě vděčnost si můžete přečíst v tomto mém článku.

A co z toho všeho plyne? Každý den je jako perla, kterou jsme dostali. Buď ji necháme propadnout dírou v kapse a budeme mít prázdné ruce, nebo s ní naložíme jako s pokladem a každou z nich postupně navlečeme na šňůru, až z ní vznikne šperk. Když si uděláme hezký jeden den, pak další a ještě další, postupně z nich navlečeme krásný život. A to si přece přejeme všichni.

Proto i já Vám přeji, ať máte život plný těch nejkrásnějších a nejzářivějších perel …

S láskou Katka

 

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady