Vyberte stránku

Mezidobí země

Léto je v plném proudu. Máme za sebou parné dny pod nadvládou prvku ohně, který o sobě dával v předchozím měsíci pořádně vědět. Oheň znamená horko a žár, radost, akci. S létem si užíváme jeho dary, ale když je ohně moc, dává nám docela zabrat.

Před pár dny – přesně 7. července, období prvku ohně skončilo a začalo  mezidobí země, které bude trvat do 7. srpna. Mezidobí země je takové zvláštní období, které trvá měsíc a přichází vždycky, když se střídají energie jednotlivých prvků, podobně jako známe střídání ročních období. Pro nás je to takový mezičas, abychom se na tyto změny mohli v klidu „přeladit“. Je dobré se v tomto období trochu zklidnit, nechat věci „dojít“ a dozrát, dokončit započaté úkoly a promyslet další kroky.

Od doby, kdy jsem začala tyto cykly a jejich energie sledovat, mám mezidobí země moc ráda právě jako prostor pro zklidnění, dokončování a rozmyšlení dalšího směřování. A v souvislosti s tím jsem si uvědomila, jak rozdílně každý z nás tráví léto, ale i to, jaké z toho někdy máme špatné pocity.

Jak trávíte léto?

Jak trávíte léto? Proč se ptám? Mě totiž pravidelně během léta přepadá neskutečná lenóra. Projevuje se to tak, že nejsem schopná jakékoliv větší aktitity, od gruntování (proč taky v létě, že?), přes nějaké dlouho plánované úpravy domu nebo zahrádky (podzim to jistí), až po nějaké větší sportovní výkony. Ty se u mě v tomto období omezují (kromě ranního cvičení 5 Tibeťanů) v podstatě jen na procházky, nebo kochací cyklistiku (to je taková, u které nelámete rekordy v počtu kilometrů, ale zato se stíháte kochat okolím).

Dřív jsem si dělala výčitky, že to je málo a měla jsem snahu nutit se do všech těch aktivit, které „se mají přece v létě dělat“. Říkala jsem, si, jestli bych neměla být víc akční, abych si to léto fakt pořádně užila. Zkrátka aktivně využít každou volnou chvilku. Jenomže já to potřebuju jinak a dnes už to vím. Jsem divná? Tak ať.

Jsem v létě lenivá a užívám si to.

Já si léto nejvíc užiju právě tím lenošením:

V domácnosti udělat jen to nejnutnější, aby se nerozpadla.

Pohovět si u bazénu.

V zahrádce zalít kytky a uzobnout rybíz.

Popíjet něco dobrého brčkem.

Vzít do ruky šustivou papírovou knížku.

Nějaké ty výlety neuškodí a dovolená samozřejmě taky ne.

A nesmím zapomenout na grilovačky, bez těch to nejde.

Hlavně všechno v klidu a v pohodě, nehonit se …

 

 

A moje nejmilejší činnost v létě? Procházky večer při západu slunce. To je můj nejoblíbenější rituál, který mě úžasně nabíjí.

 

Takže tak to mám já.

Naplno užívat jsem si to ale začala až ve chvíli, kdy jsem přestala řešit, jak to dělají druzí a co bych měla dělat já. Teprve když jsem přestala řešit to „měla bych“ a porovnávat se s ostatními, začala jsem si všechno naplno vychutnávat. Ve spojení „měla bych“ je totiž schovaný trn, který nám vždycky bolestivě připomene, že něco neděláme správně, dostatečně, zkrátka, že nejsme dost dobří. Je v tom vždycky schovaná výčitka vůči sobě samému.

Dřív jsem si říkala, že bych měla být v létě víc akční, protože se to tak má. Srovnávala jsem se s okolím. Záviděla jsem všem, kteří „nepromarní“ ani minutu. Polykají kilometry na kolech, lozí po horách, cestují do zemí, o kterých skoro ani nevím, kde jsou, prostě pořád jsou někde v akci. A protože já tento požadavek nesplňuju, zamená to, že to dělám špatně. Asi nejsem tak dobrá.

Dnes už to mám naštěstí jinak. Kdysi jsem někde četla zajímavý návod, jak se zbavit toho vyčítavého „měla bych„.

Když místo „měla bych“ použiju slova „mohla bych“ – kdybych chtěla, znamená to, že můžu, ale nemusím. Rozhodnutí je jenom na mě.

Řekněte sami, o kolik svobodněji zní: „Mohla bych být v létě víc akční, kdybych chtěla“. Ale záleží na mě, jak se rozhodnu.

A já jsem se už rozhodla. Začala jsem poslouchat své vnitřní Já, které chce v létě klid 🙂 Proto jsem v létě lenivá a je mi tak dobře.

A co jsem tím vším chtěla říct? Užívejte si léto přesně tak, jak Vám to vyhovuje, protože právě tak je to správně. Neřešte, co dělá soused nebo kolega v práci. Žijte tak, jak to dělá radost Vám.

Ať už jste akčňáci, nebo lenivci, užijte si léto podle svého … 🙂

S láskou Katka

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady