Vyberte stránku

„Súsedovo ušlechtilé“ se na Moravě s nadsázkou říká vínu, které roste u sousedů. Nám se vůbec nějak často zdá, že v sousedově zahradě jsou větší jablka, zelenější tráva a muškáty v oknech víc červené. Nakukujeme za plot a říkáme si: „já nikdy tak krásná jablíčka nedokážu vypěstovat, trávník mám plný pampelišek a muškáty žádné“.

Srovnáváme se a zjišťujeme: „prostě nejsem tak dobrý jako on“.

Malá Alenka ve školce by moc chtěla být princeznou. Ale když Terezka má krásnější šaty, tak ona přece princeznou být nemůže, to je jasné. A docela zapomene na to, že každý správný král má nejméně 3 dcery, a že každá holčička může být princeznou, když si to bude přát. Alenka v té chvíli vidí jen někoho, kdo je v jejích očích lepší než ona sama. Takže její sen být princeznou se v momentě rozplyne. Jak by se mohla srovnávat s Terezkou, která má přece ty nádherné šaty.

Ale co když Alence vysvětlíme, že princezen může být plný zámek. To máte: Zlatovláska, Šípková Růženka, Jasněnka, Princezna se zlatou hvězdou na čele, princezna Dišperanda, a plno dalších. Každá je jiná a přece jsou to všechno princezny. A určitě existuje fůra dalších princezen, o kterých zatím nemáme ani ponětí. A právě ty čekají na to, až je Alenka a další holčičky objeví.

Někdy se stává, že toužíme něco dělat, ale najednou se objeví někdo, kdo je v tom vážně skvělý. Co teď? Zděšení !!! Říkáte si: „Přece se s ním nemůžu srovnávat. On to dělá fakt výborně a já jsem podle něho úplný břídil.“

Vzdáte to? Opustíte svůj sen tak snadno?

Rada zní: Přestaňte se srovnávat!

Zajděte se podívat do knihkupectví a najděte si tam oddělení věnované vaření. Co vidíte? Mají tam jednu knížku o vaření, která je nejlepší a proto žádné jiné už nikdy nevyšly? NE. Najdete tam spoustu regálů plných knížek o vaření a každá je jiná. Dobře si ty regály prohlédněte. Vsadím se, že právě teď, když čtete tyto řádky, někdo pracuje na další kuchařce, a dělá si ji v pohodě po svém.

Je nesmyslné porovnávat se s ostatními. Když požádáte 5 kuchařů, aby Vám uvařili stejné jídlo, pokaždé bude trochu jiné. Protože každý kuchař má své postupy a vychytávky, má trochu jiné chutě a recept si malinko doladí podle svého. A každému, kdo ta jídla bude ochutnávat, bude chutnat něco jiného.

Co z toho plyne?

Každý jsme jiný a máme svůj pohled na věc. Do všeho, co děláme, vkládáme kus sebe. A to je to, čím se pak výsledek liší od ostatních. To je náš bonus, který předáváme světu.

Kráčíme životem svou vlastní cestou. Nikdo jiný ji za nás neujde a my zase nemůžeme jít cestou ostatních poutníků. Každý máme jiný cíl, jiné předpoklady a jiné poslání, které máme v životě splnit. A lišíme se i tím, co jsme si do tohoto života přinesli. O tom si víc můžete přečíst v eBooku Prvky v nás podle Feng Shui aneb Jak lépe pochopit sebe i druhé, který najdete zdarma ke stažení tady.

A přesně o tom to je – o rozmanitosti.

Nebojte se dělat něco, co už dělají jiní. Když do toho dáte to nejlepší ze sebe, vždycky se to na výsledku projeví a bude zkrátka jedinečný.

A co ten súsed, o kterém jsem psala na začátku? Berte to tak: možná má krásnější jablíčka, ale vy jistě víte, že ta Vaše jsou bez chemie. Jeho hladce střižený anglický trávník bych rozhodně nechtěla. Na tom našem totiž každý rok na jaře nádherně září pampelišky. A muškáty v oknech třeba nemáte, zato Vám pod oknem úžasně voní levandule … protože to tak máte rádi.

Přestaňme srovnávat, každý jdeme svou cestou …

Přeji Vám všem šťastnou cestu životem 🙂

S láskou Katka

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady