Vyberte stránku

Určitě se Vám stalo, že jste v životě po něčem silně toužili. Něco jste chtěli získat, podniknout nebo dokázat, ale zastavil Vás strach.

Strach z toho, že to bude moc náročné, že to nevzládneme, že na to nemáme, že se ztrapníme, že … doplňte dle libosti (myslím, že každý z nás má dost velkou zásobu těchto „že …“).

Dost nám to komplikuje život, protože naše nádherné sny a plány začínají být najednou nějak vzdálené a nedostižné.

Strach, jak známo, má velké oči a dokáže nám totálně změnit naše plány, pokud mu to dovolíme. Provází nás životem v různých situacích a má nás především chránit, to je jeho prapůvodní význam. Zádrhel je v tom, že dnes asi nepotkáme na ulici medvěda, před kterým by nás strach nabádal: „SCHOVEJ SE, NEBEZPEČÍ !!!“.

Strach nás chrání před neznámem, a to i v případě, že to vůbec nechceme.

V dnešní době nás strach spíš omezuje, někdy i paralyzuje, v situacích, kdy to vůbec není žádoucí. Jenže co s tím? Strach je jednou ze základních lidských emocí a není možné ho jen tak vymazat.

Co s tím?

Můžeme s ním sice bojovat a tvářit se, že jsme se ho dokázali navždy zbavit. On ale stejně v příhodnou chvíli vyletí jak Džin z láhve a skočí nám do života. Každý, kdo chce zkusit něco nového, neznámého, má strach.

Touha a strach jsou dva nerozluční kamarádi a to je potřeba brát v úvahu. Strach vždycky provází naše touhy jako jejich rodný bratr. Ale co s ním, když se ho nejde zbavit? Zkusme ho prostě vzít s sebou. Raději ať jde s námi pod naším dohledem, než aby byl někde schovaný za keřem a v nestřežené chvíli nás překvapil.

Jednejme navzdory našemu strachu!

„Mám strach, ale přesto to zkusím!“ – to je ten nejlepší lék na strach. Mně například můj strach víc než tři roky bránil splnit si sen – psát blog. Roky pochybností, jestli na to mám, jestli by se moje články líbily, jestli bych to zvládla technicky a plno dalších otazníků. Ale hlavně to byly roky pochybností o sobě.

Moje touha mě ale neopustila. Až jsem si jednoho dne řekla, že pokud to nezkusím, prohrála jsem ještě dřív, než zápas začal, a zůstanou mi jen mé pochybnosti.

Když to nezkusím, mám 100% jistotu, že neuspěju. Tady není co řešit. Ale když do toho půjdu, mám šanci uspět a bude už jenom na mně, jak se s tím poperu. To znamená, že když se nenechám svým strachem zastavit už na začátku, můžu jen získat.

Co se může stát nejhoršího?

Když čelíte svému strachu, zkuste si představit, co se může stát nejhoršího. 

  • „Co když to nevyjde?“ Aspoň jste to zkusili, a už jenom to Vás posune dál. Udělali jste ten krok, takže nebudete do konce života tajně přemýšlet o tom, jaké by to bylo, kdyby… Vy už to totiž víte.
  • „Co když zjistím, že to není takové, jak jsem si to vysnil?“ I to se může stát. Možná zjistíte, že jste se mýlili, a to, o čem jste snili, Vás až tak nenaplňuje. I to je v pořádku. Aspoň můžete tuto kapitolu uzavřít a jít dál. Pokud máte děti, vzpomeňte si, do kolika kroužků chodily, než objevily to, co je baví. Život je cesta.
  • „Co řeknou lidi?“ Ti, kteří Vás mají opravdu rádi, Vám budou určitě fandit. A ti, kteří Vás budou od Vašeho záměru odrazovat, nebo ho shazovat, mají buď sami strach, nebo Vám v koutku své duše závidí, protože oni se do splnění svého snu nepustili.

Kdybych měla napsat, co ve splnění mého snu brzdilo mě, byli to tito strašáci:

  • „Co když se moje články někomu nebudou líbit.“ To se může stát, a pravděpodobně se to i stane. Jenže to je v pořádku, každý jsme jiný. „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem“, jak říká jedno české přísloví. Ale kdyby aspoň jednoho člověka moje myšlenky přiměly k zamyšlení nad jeho životem a snad i k nějaké změně, budu spokojená.
  • „A co když se ztrapním?“ S tímto strachem jsem hodně bojovala. Rozhodla jsem se s ním vypořádat tím, že prostě budu psát tak, jak to cítím, abych si za tím dokázala stát. A víc pro to už asi nemůžu udělat.
  • „Možná můj blog nebude po technické stránce zrovna výkvět mezi blogy.“ Každý nějak začínal a nikdo se nerodí jako mistr. Prostě se budu postupně učit a vše pilovat. Budu to dělat nejlépe, jak v dané chvíli umím, a postupně to zlepšovat.

A tak jsem sebrala odvahu a začala jsem.

Měla jsem pořád strach, ale už mě nedokázal zastavit. A navíc tím, že jsem šla do akce i se svým strachem, jsem získala obrovskou sílu. Pochopila jsem, že mít strach je přirozené, ale pokud ho nenechám ovládat můj život, můžu dokázat všechno, co budu chtít.

Od doby, kdy jsem na svém blogu začala pracovat, jsem musela překročit snad tisíc dalších strachů. Na některé kroky, jako třeba ukázat své články kamarádům a známým na Facebooku, jsem si musela dát čas, abych je „vstřebala“. Teprve až přišel ten správný čas, udělala jsem to.

A sladkou odměnou mi byly jejich hezké reakce, a pak i dalších – cizích lidí, ke kterým se mé články dostaly samovolným šířením na FB. To byl krásný pocit. V té chvíli všechny strachy zmizely a zůstala jen moje spokojená dušička. Bylo dobře, že jsem do toho šla, protože mě to nesmírně baví.

Co byste dělali Vy, kdybyste neměli strach? Scestovali byste celý svět? Lezli byste po skalách? Nebo byste pořádali kurzy vaření, protože vaření je Vaše láska? Představte si to co nejpodrobněji, do nejmenších detailů. A představujte si, že už to děláte. Jak se u toho cítíte?

Zkuste si sami, kolik síly Vám dodá, když se i přes svůj strach pustíte do něčeho, po čem už dlouho toužíte. Uvidíte, co to s Vámi udělá. 

Vím, že mě, stejně jako Vás, na cestě životem čekají další strachy, které bude potřeba překonat. Ale vězte, že čím víc jich překonáme, tím jsme silnější a naše strachy menší. A nejkrásnější je, že jsme vykročili na cestu za splněním našich snů. A to je přece super 🙂

Přeji Vám hodně odvahy a budu ráda, když se se mnou podělíte o svůj příběh.

S láskou Katka

 

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady