Vyberte stránku

V předchozím článku jsme se věnovali očistě prostoru. Pokud jste se pustili do akce a vyzkoušeli generální úklid tentokrát trochu jinak, přijměte můj obdiv a gratulaci. Jenom čtením se totiž nic nezmění. Je potřeba JÍT DO AKCE!

A pokud jste to udělali, možná jste právě vyčistili zarezlý hodinový strojek Vašeho života. Pod všemi letitými nánosy se jeho kolečka pohybují jen ztuha a s velkou námahou. Ale když se těch nánosů zbavíme, je to jako bychom odhodili těžký batoh ze svých zad. Najednou nám jde všechno nějak lépe.

My ale půjdeme ještě dál. Nesmíme totiž zapomínat na sebe. Tak jako pravidelně uklízíme své domovy, je potřeba také uklízet příbytek, který nám byl daný na celý náš život – naše tělo. Každý si asi dovedeme představit, jak by to vypadalo doma, kdybychom třeba měsíc neuklízeli. Úklid bytu považujeme za samozřejmost. Ale co naše tělo? Považujeme za samozřejmou i jeho očistu? Ruku na srdce …

Uklízíme ho někdy?

Už naši předkové znali a používali metody, jak svoje tělo průběžně očišťovat. Používali k tomu různé bylinky, půsty a podobně. Moc dobře věděli, jak je důležité starat se o sebe a tyto moudrosti si předávali z generace na generaci.

Nejsem odborník v této oblasti, abych mohla dávat nějaké ucelené rady. Já si ale každý rok nějakou očistu dělám. Právě jaro je k tomu nejlepší období. Po zimě je potřeba pročistit hlavně játra a žlučník. V minulosti jsem zkoušela třeba mladé kopřivy nebo jsem užívala Aloe Vera gel v kombinaci s Chlorelou, to se mi hodně osvědčilo.

Je spousta možností, ať už pomocí bylinek nebo nějakých hotových bylinných preparátů. Na internetu určitě najdete plno návodů na jarní detox, nebo se obraťte na odborníky, kteří se tomu věnují. Rozhodně doporučuji očistu těla nepodceňovat a zařadit ji pravidelně do svého života.

Letos jsem se v rámci jarní očisty taky rozhodla vyzkoušet masopust, tedy nejíst maso 40 dní před Velikonocemi. Naši předkové byli velice moudří. Masopust je měl očistit před jedním z největších církevních svátků roku, a navíc to je v období, které je právě pro očistu nejvhodnější.

Dnes právě prožívám 30. den masopustu. Je to úžasný trénink pevné vůle a toho, jak moc vážně to myslíme. Za tu dobu se mi jednou stalo, že jsem si na návštěvě vzala kousek masa a vůbec mi to v tu chvíli nedošlo (až cestou domů :-). Ale nevyčítám si to, není důvod se kvůli tomu bičovat. Dělám to proto, abych se cítila dobře, a k tomu by mi výčitky nijak nepomohly. Prostě dál dodržuji masopust a od té doby žádné zaváhání 🙂

A moje postřehy? Vynechání masa mi nedělá žádné problémy, cítím se daleko lehčí. Zjistila jsem, že i když se dobře najím, necítím se tak plná jako třeba po masitém obědě. Vegeterián ze mě asi nebude, ale rozhodně budu maso konzumovat v menší míře, protože mi to prospívá.

Úklid v hlavě

Uklidili jste svůj byt, věnovali se svému tělu, ale pořád to není ono? Co Vaše myšlenky…?

Aby naše očista byla úplná a měla opravdu maximální efekt, je dobré udělat si taky úklid v hlavě. Podívejme se na naše myšlenky, co s námi dělají? Opravdu potřebujeme všechno, co jsme si do hlavy za ta léta nasázeli?

S myšlenkami je to stejné jako s věcmi. Když je jich moc, zahlcují nás. Naše pozornost i naše energie je roztříštěná. Znáte ty situace, kdy děláte víc věcí najednou? Děláte všechno a nic. V hlavě Vám lítají „tisíce myšlenek“, ale nedokážete se na nic soustředit.

Já sama s tím mívám občas problém, když mám moc povinností, nebo když se pro něco nadchnu. Nechám se tím úplně pohltit, večer nemůžu usnout, protože mám všeho plnou hlavu a i v noci se pak budím. Tím, že jsem pochopila, proč se mi to děje, už se na to dokážu připravit. Když usínám a myšlenky lítají hlavou jak na kolotoči, tak už jenom tím, že si tento stav uvědomím, získávám nad situací převahu. „No, už zase. Tak jdeme na to“.

A co mi pomáhá? Tady je můj tip: začít zhluboka dýchat a soustředit se jen na svůj dech. Myšlenky Vám zpočátku budou odbíhat, ale nezlobte se za to na sebe. Jen si to uvědomte a vraťte se zpátky ke svému dechu. Tím se celkově zklidníte, usadíte sami v sobě a spánek může přijít. Zpočátku se to může zdát těžké. Chce to trochu tréninku, ale rozhodně to stojí za to. Všem, kterým jsem tuto jednoduchou metodu doporučila, se osvědčila.

Jste během dne zavalení povinnostmi? Nevíte co dřív, protože všechno mělo být hotové „nejpozději včera“? Tím, že budete pobíhat mezi několika činnostmi najednou, si nepomůžete. Věřte mi, znám to 🙂

Opět je důležité zaměření pozornosti. Snažte se zaměřit jen na jednu věc. Na jednu činnost, kterou teď zrovna děláte, a věnujte jí maximální pozornost. Všechno ostatní nechte stranou. Právě zaměření pozornosti je tím klíčem ke zklidnění mysli a soustředění. A jak je známo, na co zaměříme svou pozornost, to roste, to posilujeme.

Před pár dny jsem si na procházce všimla, že už raší nová tráva. Ale víte, kolik úsilí jí to dá, než se prodere skrz trsy staré suché trávy?

Každý správný hospodář dělá pravidelný úklid své zahrádky. Vyhodí staré zbytky rostlin a vyhrabe trávník, aby to nové mohlo dobře růst a prosperovat.

Pokud tedy i my chceme v životě růst a prosperovat, buďme sami sobě dobrými hospodáři. Jde přece „jenom“ o náš život.

Malé shrnutí na závěr

Abychom se cítili lépe a mohli do života vpustit svěží vítr v podobě nových příležitostí a zážitků, či nových myšlenek, je třeba udělat jim místo. Proto udržujme naše domovy, naše tělo i naši mysl čisté a volné. Jen tak může vše volně plynout a do našeho života může bez překážek přijít to, co si přejeme.

S láskou Katka

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady