Vyberte stránku

Pro začátek pojďme na ty skříně

Celý svět i celý náš život je o energiích. Teď na jaře vidíme všude kolem sebe příval nové jarní energie, příroda se probouzí, rodí se nový život. Jaro přináší nové začátky a příslib nových příležitostí. I my máme najednou touhu zkusit něco nového, něco změnit.

Ovšem aby do našich životů mohlo přijít něco nového, je potřeba udělat tomu místo. Jen tak může energie volně proudit a přinést nám do života to, co si přejeme. Abychom mohli žít spokojeně, potřebujeme jí mít dostatek a potřebujeme ji někde čerpat. Poskytuje Vám tuto možnost Váš domov? Je to místo, kde si můžete „dobít baterky“?

Vyzkoušejte si malý testík

Vybavte si situaci, kdy po náročném pracovním dni konečně přijdete domů. Jste unavení, bez šťávy. Přehrajte si tu situaci jako když se díváte na film a zaměřte se na to, jak se cítíte.

  • Jen co za Vámi zaklapnou dveře, odložíte kabát a tašky a s úlevou si sedáte do oblíbeného křesla. Párkrát se zhluboka nadechnete a cítíte, jak se začínáte uvolňovat. Napětí z Vás postupně padá a Vy se pomalu zklidňujete. „…tááák, tady jsem doma, už je mi fajn…“. Po chvíli odpočinku máte zase chuť se do něčeho pustit.
  • Nebo: Přijdete domů, energie na nule. Sednete si na gauč a jako by na Vás všechno padalo. Už se nějak nemůžete hnout. „Měla bych toho dneska ještě tolik udělat, ale nemůžu se  nakopnout …“ Jakoby na Vás někdo hodil těžkou deku a Vy se nemůžete ani pořádně nadechnout. Cestou z práce jste si říkali, že si večer zajdete s manželem někam posedět, už jste spolu dlouho nikde nebyli. Ale teď už se Vám nějak nechce. Raději se mrknete, jaký dnes dávají seriál a zůstanete zase doma.

Tak co, ve kterém scénáři jste se poznali?

Prostor nás buď podporuje nebo oslabuje. Tak prosté to je. Proč o tom mluvím v souvislosti s jarním úklidem? Pokud je náš prostor zahlcený věcmi, nemůže v něm proudit energie. Každá věc, kterou kolem sebe máme, jakoby na nás neustále volala: „Tady jsem, všimni si mě!“ Neustále se dožaduje naší pozornosti aniž si to uvědomujeme. A věci, které nepoužíváme a léta někde leží na dně skříně, způsobí, že zde energie stagnuje. Nemůže volně proudit. A pak se jí nedostává ani nám.

Proto doporučuji, nezůstávejte tentokrát při úklidu jen u zmíněného vymetání pavučin, umytí oken a přerovnání skříní. Zkuste jít dál. Pokud jste při našem úvodním testu zjistili, že se necítíte příjemně, je na čase s tím něco udělat. Je to totiž to nejjednodušší, čím můžete začít, když se chcete cítit líp.

dav

Zkuste jarní úklid tentokrát trochu jinak

A na co se zaměřit především?

Zaměřte se na věci, které Vám nejvíc ubírají drahocennou energii. Projděte postupně každou místnost a zbavte se věcí, které jsou:

  1. Nefunkční … už dlouho se chystáte, že ten fén dáte opravit, ale nějak nebyl čas. Stejně máte nový a tento si necháváte jen tak do rezervy. A kdyby bylo někdy potřeba, necháte ho opravit. Dovolím si tvrdit, že to NEBUDE potřeba a NENECHÁTE ho opravit. Vězte, že pokud jste se bez něho doteď obešli, je hodně pravděpodobné, že se bez něho obejdete i nadále.
  2. Nepoužívané … „on ten mixér po babičce, schovaný úplně dole v kuchyňské lince, ještě funguje. Já už mám sice nový, moderní, ale přece ho nevyhodím. A ty šaty jsem na sobě sice neměla 5 let, ale jsou pořád pěkné, jako nové. To by byla škoda.“ Jaký užitek pro Vás ale tyto věci mají, když Vám jen zabírají životní prostor? Taky mám problém s vyhazováním fungujících věcí. Ale nemusíte je rovnou vyhodit. Můžete je prodat, darovat, oblečení dát na charitu, možností je plno. Vám se uvolní prostor a ještě budete mít dobrý pocit z toho, že třeba někomu jinému Vaše věci pomohly.
  3. Darované … hned vysvětlím. Dostali jste v minulosti například dárek od „hodné tetičky“, která Vám ale pořád chce mluvit do života a vždycky ví přesně, co máte dělat. To, že Vy máte jinou představu je vedlejší. Ona to přece ví líp. Ze slušnosti si její dárek doma vystavíte. Co se stane, kdykoliv Vám na něj padne zrak? Dárky mají zvláštní moc. Když se na ně podíváte, většinou si vzpomenete na toho, kdo Vám je daroval. A to vzbuzuje emoce. Jsou příjemné nebo nepříjemné? Při každém pohledu na ten předmět pošlete jeho dárci kousek své energie. Jako byste se k němu opakovaně znovu připoutávali. Chcete to? Jestli ne, neřešte to, co by tomu řekla tetička a dárku se prostě zbavte. Uvidíte, jak se Vám uleví.
  4. Věci, které Vám připomínají těžké období. Prožili jste vážnou nemoc, odchod někoho blízkého, náročný rozvod, nebo nějakou jinou životní situaci, při které jste si doslova sáhli na dno? Věci, které jste v té době hodně používali (platí to hlavně pro oblečení) v sobě nesou otisk tohoto období a jeho energie. Když si znovu obléknete svetr, který jste tenkrát nosili, nebo sednete do křesla, kde jste v té době hodně sedávali se svými černými myšlenkami, znovu se ponoříte do té energie. Proto doporučuji dát tyto věci pryč. Jestliže je už všechno za Vámi, je dobré vědomě to uzavřít, ukončit, udělat tlustou čáru. Tím to závaží totiž odložíte za tou čarou a netáhnete ho na svých zádech dál. A můžete začít něco nového.

Našli bychom ještě plno dalších věcí. Ale pro začátek úplně postačí těchto pár tipů, o které můžete rozšířit Váš jarní úklid. Nebojte se naplnit popelnice.

bin-1714052_1920

A když to opravdu vezmete z gruntu, sami pak ucítíte, jak se energie Vašeho prostoru změní.

A na závěr Vám dám ještě jeden bonusový tip.

Až dokončíte tento opravdu velký úklid, všechno bude čisté a voňavé. Dříve zaplněné kouty a skříně teď jsou volné a prostorné. Důkladně vyvětrejte celý dům nebo byt a potom zapalte vonné tyčinky. Vyberte si takové, které Vám budou příjemné. Můžete s nimi i celý prostor obejít, hlavně se zaměřte na kouty, kde energie nejvíc stagnuje. A nakonec celý prostor znovu důkladně vyvětrejte. Tím jste provedli očistu prostoru nejen fyzickou, ale i energetickou.

Dál už jenom zůstaňte vnímaví a pozorujte, jak se po této generálce budete cítit a co se bude dít v dalších dnech. Právě jste totiž nastartovali změny ve Vašem životě.

Gratuluji 🙂

Pokud Vás zajímá, jak je možné udělat úklid bez chemie a využít k tomu přírodní vůně, můžete si o tom přečíst v tomto článku.

A o tom, jak můžeme pokračovat sami u sebe si řekneme příště.

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady