Vyberte stránku

„Co to pořád študuješ?“

„Feng Shui, mami.“

„A co to, prosím Tě, je?“

„No, víš, je to o tom, jak si úpravami prostoru, ve kterém žiješ, můžeš vylepšit život, aby všechno tak nějak hladce plynulo a nedrhlo. Hodně zjednodušeně řečeno. Ale to je jenom základ, víš? Je toho mnohem víc.“

 Správné umístění

„Představ si třeba, že půjdeš na oběd do restaurace. Je tam plno volných míst a můžeš si sednout kam chceš. Sedneš si hned k prvnímu stolu zády ke dveřím, kde Ti všichni prochází za zády, nebo někam dozadu, abys měla klid a pěkně viděla celou restauraci?

Myslím, že každý si instinktivně vybere místo, kde má krytá záda a má přehled. A ještě důležitější je zvolit správné umístění ložnice v bytě, postele, kuchyně, nebo pracovního stolu. Na náš život to totiž má obrovský vliv – a o tom je taky Feng Shui.“

 Úklid a nehromadění věcí

„Nebo – když uděláš doma jarní úklid. Vymeteš všechny pavučiny, vyklidíš skříně a vyhodíš nepotřebné věci, umyješ okna, vypereš záclony. Všechno se pak doma jen leskne a voní čistotou. V takovém prostoru se cítíš výborně, že? Máš pocit, že si celý dům úlevou vydechl a je najednou nabitý energií – to je taky Feng Shui.

Čistota a zbavení se nepotřebných věcí je dokonce jedním z prvních kroků při každém setkání s Feng Shui.“

dav

 

Každý jsme jiný, a to je báječné …

Často mi říkáš: „Proč ten náš táta doma tak málo mluví, to mi dělá schválně? S kým si mám popovídat? Vždyť ví, že potřebuju s někým mluvit.“

„Víš, mami, on Ti to nedělá schválně. Ale jeho hlavní prvek je klidná rozvážná Země. On prostě mluví, když se mu to zdá důležité, všechno ostatní jsou pro něho plané řeči. Je tak nastavený. Zato Ty jsi oheň, ten je úplně jiný. Oheň musí plápolat, komunikovat. Nutně potřebuje radost ve svém životě, aby byl spokojený. Pro oheň je dokonce životně důležitá a musí jí mít pravidelný přísun, aby jeho plamínek nezhasl. Takže domácí úkol pro Tebe, mami, je: každý den si udělat něčím aspoň malou radost 🙂 “

Každý z nás se narodil s jinou výbavou a je jinak nastavený. Podle Feng Shui Teorie pěti prvků jsme každý „pod vládou“ určitých prvků a tomu odpovídají i naše základní charakteristiky.

Například pro mě, jako Dřevo, které má rádo změnu, je těžko pochopitelné, proč Země potřebuje dělat věci pořád stejně, beze změn. Jenže pro ni to znamená stabilitu, kterou nutně potřebuje k životu. Já po určité době, kdy se nic kolem mě nezmění, začnu být jako na jehlách a nutně musím změnit aspoň nějakou drobnost. V případě nejvyšší nouze přemísťuji aspoň květiny v bytě. Pro mě je prostě změna životní potřebou a ráda zkouším nové věci.

A co z toho plyne? Nic není špatně, není jeden lepší a jiný horší. Jen jsme každý jiný. A každý je v pořádku přesně takový, jaký je. Každý jsme jedinečný a to je právě úžasné. Představte si, jaká by byla na světě nuda, kdyby byli všichni stejní, nebo se stejně chovali.

Možná si říkáte: „K čemu mi bude, když budu vědět, jaký prvek je můj manžel, děti nebo kolegové v práci?“ Znáte ty situace, kdy Vás někdo neskutečně vytáčí něčím, co bezděky dělá? Pro příklad nebudu chodit daleko. Vždycky mě vytáčel můj syn tím, že mu všechno hrozně dlouho trvalo. Často jsem si říkala, že než se on k něčemu rozhoupe, já už bych to měla 10 x hotové. Bývaly u nás kvůli tomu i hádky… „udělej to hned“, „pohni se trochu“, „proč Ti to tak trvá?“ …

Teprve když jsem začala studovat Feng Shui, pochopila jsem. Můj syn má hodně silné zastoupení prvku Země, která je v jeho podání opravdu hóóódně rozvážná. Dlouho mu trvá, než se k něčemu rozhoupe, a ještě déle, než to opravdu udělá. Pro mě bylo vysvobozením, když jsem pochopila, proč to dělá. Nechová se tak proto, aby mě naštval (aspoň většinou 🙂 ). Prostě potřebuje na všechno čas a musí si všechno v klidu promyslet. Je tak zkrátka nastavený.

Pokud někdo ve Vašem okolí dělá něco, co Vám vadí, může Vás uklidnit fakt, že v 99 % případů v tom není nic osobního vůči Vám. Ten člověk to nedělá proto, aby Vás nějak vytočil. Zřejmě ani neví, že Vás to, co dělá, štve. A už vůbec by nechápal, proč nám to vadí. Prostě to tak má.

Když toto pochopíme, budeme mít více porozumění pro lidi ve svém okolí. Bude se nám daleko lépe s  ostatními žít a můžeme si užívat to, jak nás naše rozdíly navzájem obohacují. I o tom je Feng Shui.

???

 

Feng Shui je o harmonii

Feng Shui je o harmonii ve všech oblastech života. Když se naučíme chápat některé jeho zákonitosti a pustíme je do svého života, bude se nám žít daleko snadněji a budeme spokojenější.

Komentáře

Jsem optimistka, která věří, že každý může rozbít své okovy a roztáhnout křídla. Pochopila jsem, že člověk vždycky nemusí svůj život obrátit úplně naruby, aby začal být spokojenější. Stačí změna přístupu ke vnímání věcí a událostí v našem životě, a najednou je svět docela jiný. Zjistíte, že ten svět je vlastně krásný, barevný, rozmanitý a nabízí spoustu možností. A když se to naučíme vidět, promění nám to život. A tento zázrak se stal i mě. Můj příběh najdete tady